Tarsier_Filipiny.jpg

Podróżujemy nie po to,
by uciec przed życiem,
ale by życie nam nie uciekło

Boracay.jpg

Różnica między ludźmi, którzy realizują swoje marzenia,
a całą resztą świata nie polega na zasobności portfela.
Chodzi o to, że jedni całe życie czytają o dalekich lądach i śnią o przygodach, a inni pewnego dnia podnoszą wzrok znad książki, wstają z fotela
i ruszają na spotkanie swoich marzeń
(Wojciech Cejrowski)

Tikal_Gwatemala.jpg

Travel the World.
Stop dreaming, start doing...

Inle_Lake_Birma.jpg

Turyści nie wiedzą, gdzie byli;
podróżnicy nie wiedzą, dokąd zmierzają
(Paul Theroux)

Annapurna_Base_Camp_Himalaje_Nepal.jpg

Życie zaczyna się tam,
gdzie kończy się nasza strefa komfortu

Samarkanda.jpg

Lepiej zobaczyć coś raz, niż słyszeć o tym tysiąc razy
(przysłowie chińskie)

Tongariro_NP_Nowa_Zelandia.jpg

Świat jest jak książka.
Ci, którzy nie podróżują,
czytają jedynie pierwszą stronę
(św. Augustyn)

Perito_Moreno_Argentyna.jpg

Jedni żyją, żeby pracować, inni pracują, żeby żyć.
My żyjemy i pracujemy, żeby podróżować
(westintravel.pl)

Petra.jpg

Podróżowanie to jedyna rzecz,
którą kupujesz i sprawia,
że stajesz się bogatszy

Watykan.jpg

Życie daje każdemu tyle, ile sam ma odwagę sobie wziąć
(Jacek Pałkiewicz)

Pamilacan_Filipiny.jpg

Podróżować to żyć...
(Hans Christian Andersen)

Waiotapu.jpg

Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego,
czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś.
Więc … podróżuj, śnij, odkrywaj
(Mark Twain)

Chambord.jpg

Podróże mają magiczną moc uzdrawiania duszy
i pomagają zdystansować się od problemów dnia codziennego.
Nie rozwiązują ich bezpośrednio, jednak pomagają je przewartościować…
(Martyna Wojciechowska)

Bagan_Birma.jpg

Wszak istnieje coś takiego jak zarażenie podróżą
i jest to rodzaj choroby w gruncie rzeczy nieuleczalnej
(Ryszard Kapuściński)

previous arrow
next arrow
Kraj: Zjednoczone Emiraty Arabskie

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Trafiliśmy tam trochę przez przypadek. Chcieliśmy zwiedzić wnętrza najdroższego (ponoć) hotelu na świecie - Emirates Palace, ale wstęp do niego, choć nadal bezpłatny, obecnie możliwy jest tylko po uprzedniej rezerwacji on-line. Niestety w terminie, w którym wylądowaliśmy w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, wszystkie miejsca były już zarezerwowane.

Najbliższy wolny termin przypadał na siódmego stycznia, a więc 6 dni po naszym wylocie z ZEA. Kręciliśmy się więc trochę bez celu po okolicy i... tak trafiliśmy do Qasr al Watan. Pomyśleliśmy, że jak się nie ma co się lubi, to trzeba spróbować polubić to, co się ma. Hmm! Jak bardzo się myliliśmy!!!

W kasie zakupiliśmy bilety wstępu i zajęliśmy miejsce w oczekiwaniu na transport. Trzeba bowiem wiedzieć, że nikt nie ma prawa kręcić się po ogrodach prezydenckich. Pod budynek z kasami podjeżdżają busiki, by po upływie z górą 5 minut wysadzić nas przed głównym wejściem do pałacu prezydenckiego. I powiedzmy sobie szczerze, już z zewnątrz widać, że jest to pałac przez duże "P".

Na oficjalnej stronie internetowej pałacu możemy przeczytać, że "Qasr Al Watan to więcej niż pałac, to wyjątkowe świadectwo ducha mieszkańców Zjednoczonych Emiratów Arabskich". I muszę przyznać, że w tym stwierdzeniu jest wiele prawdy. Spacerując po pałacowych wnętrzach można lepiej poznać historię, arabską kulturę oraz tradycję ZEA.

Malowniczo położony nad brzegiem Zatoki Perskiej Qasr Al Watan, czyli dosłownie Pałac Narodu, został otwarty dla publiczności w marcu 2019 roku. Nieco wcześniej, bo w lutym, posiadłość gościła głowę kościoła katolickiego, Papieża Franciszka, który przybył tam na zaproszenie następcy tronu, Jego Wysokości Szejka Mohameda bin Zayeda Al Nahyana, w ramach obchodów Roku Tolerancji w ZEA dla różnych kultur i religii.

Pałac prezydencki mieści biura prezydenta i wiceprezydenta Abu Dhabi. Przed otwarciem dla publiczności w pałacu odbywały się oficjalne spotkania z przywódcami obcych państw oraz posiedzenia Rady Ministrów i Federalnej Rady Najwyższej ZEA.

widok na Abu Dhabi z ogrodów pałacowych

Po zrobieniu niezliczonej ilości fotek przed pałacem, zaopatrzeni w mapkę obiektu (którą dostaliśmy razem z biletami), ruszamy na zwiedzanie wnętrz. Po przekroczeniu pałacowych progów trzeba uważać, żeby się nie potknąć o własną szczękę, która opada i z hukiem uderza o podłogę. Problem może być również z oddychaniem, bo z wrażenia zapiera dech w piersiach.

W pierwszej chwili miałem wrażenie, że The Great Hall zwieńczony (jedną z największych na świecie) centralną kopułą pałacu o średnicy 37 metrów... jest wielkości stadionu Camp Nou i to razem z trybunami surprisedsurprisedsurprised. Ornamenty, mozaiki, łuki, kopuły i niezliczone detale architektoniczne w połączeniu z wszechobecnym marmurem sprawiają, że sala wręcz przytłacza przepychem i luksusem.

The Great Hall


The Great Hall: centralna kopuła pałacu o średnicy 37 metrów

W trakcie zwiedzania podziwiać można wystawy poświęcone arabskim zwyczajom, kulturze i wzornictwu. W jednej z sal zwanej potocznie Presidential Gifts wyeksponowano podarunki, które prezydent ZEA otrzymał od przywódców państw z całego świata.

jeden z licznych prezentów

Sala Ducha Współpracy (Spirit of Collaboration) to miejsce, w którym decyduje się przyszłość regionu. To tutaj takie podmioty, jak Federalna Rada Najwyższa, Liga Arabska i Rada Współpracy Państw Zatoki Perskiej spotykają się, by wyrażać swoje ambicje i wyznaczać kierunki działania. Z sufitu sali zwiesza się gigantyczny żyrandol składający się ponoć z 350 tysięcy indywidualnie umieszczonych kryształków.

Sala Ducha Współpracy

Kolejnym pomieszczeniem jest sala bankietowa (The Presidential Banquet), w której goście poznają niepowtarzalny urok emirackiej gościnności.

sala bankietowa

Na koniec trafiamy do biblioteki prezydenckiej (Qasr Al Watan Library), w której zgromadzono 50 tysięcy woluminów.

biblioteka prezydencka

W pałacowych wnętrzach:

The Power of Words

Garść informacji praktycznych:

• ten oszałamiający bajkowy pałac otwarty jest przez siedem dni w tygodniu. Godziny otwarcia ulegają często zmianom, dlatego warto je sprawdzić na stronie www

• wizytę można zarezerwować na: www.qasralwatan.ae

• wstęp kosztuje 60 dirhamów, czyli około 60 złotych

• przed głównym wejściem z kasami znajduje się ogromny bezpłatny parking

• w pałacu obowiązuje odpowiedni dress code: długie spodnie i zakryte ramiona

• na terenie pałacu i ogrodów obowiązuje zakaz wnoszenia i spożywania posiłków i napojów (za wyjątkiem wody butelkowanej) oraz zakaz palenia

• w każdy czwartek, piątek i sobotę o godz. 1930 (godzina może ulec zmianie w związku z porą zachodu słońca) przed pałacem odbywa się pokaz "światło i dźwięk"

• dojazd autobusami nr 10 lub 34


Komentarze obsługiwane przez CComment